čtvrtek 1. května 2014

ŠEDÁ BYTU SLUŠÍ. KAM VŠUDE SE HODÍ I JAK?

FOTO: IKEA
Různé odstíny šedé si dobře rozumí s bílou barvou
Přestože se rádi obklopujete barvami, většinou ve vašich domácnostech převládají neutrální odstíny, mezi něž patří i šedá. Ale proč ne? Je nadčasová, univerzální, elegantní i sexy!

Jasně, když zvolíte opravdu tmavý odstín šedé na velké ploše a ještě ho spojíte s dalšími temnými barvami, budete si doma připadat jako v kobce. Avšak to je asi jediný případ, kdy se šedou můžete šlápnout vedle.


Barva – nebarva?


„Šedá vzniká smícháním bílé a černé v libovolném poměru, tím dosáhnete jejích různých odstínů. Nepatří tedy do základního barevného spektra z fyzikálního hlediska – to jsou barvy žlutá, oranžová, červená, modrá, zelená, indigová a fialová –, a přesto ji bytoví designéři používají, aby docílili elegantního, avšak svěžího prostoru. Šedá se označuje jako vůbec nejuniverzálnější,“ říká designérka Michaela Szilágyiová ze společnosti Free Architects.

Navíc šedá v interiéru patří mezi současné trendy, protože je nadčasová a dokáže najít společnou řeč se všemi ostatními barvami.

FOTO: BONAMI CZÚložný box Lego. Rozměry: 50 x 25 x 18 cm, za 499 Kč

FOTO: KIKA NÁBYTEKParaván, dřevo a textil, 120 x 180 x 3 cm, za 2490 Kč

FOTO: DESIGNBUY CZNástěnné hodiny Season, LLev, průměr 40 cm, za 3390 Kč

Světlá i tmavá

Víte, že použitím světlých odstínů šedé se prostor pocitově ochlazuje, kdežto s postupným ztmavováním se barevný tón otepluje? „Velmi často se v interiérech využívají i takzvané lomené barvy, které vznikají spojením pestré barvy s šedou nebo bílou, případně černou,“ uvádí Michaela Szilágyiová. Prakticky to znamená, že se například použijí vedle sebe na jedné stěně, nebo na stěnách protilehlých. Takové barvy sluší takřka každé místnosti, dokážou vytvořit správnou náladu, slibují relaxaci a oddech.

FOTO: COLOR DESIGN, IKEANa foto (zleva): tapeta Dedar, cena k doptání v obchodě Color Design, látka Ängsfly IKEA, 129 Kč/m

FOTO: À LA MAISONTextilie Euphorica (na zdi), Christian Fischbacher, nylon + polyester, cena k doptání v obchodě

Podívejte se v obchodech s nábytkem, kolik najdete sedaček v šedé barvě; jsou jich doslova mraky. A pokud se budete rozhlížet pečlivě, zjistíte, že i výrobci nábytku dávají šedé zelenou. „Její jednoduchost a formálnost působí dojmem jisté ležérnosti vůči vašemu interiéru. Ovšem právě díky nenápadnosti této barvy si více všimnete tvarů a linií nábytku. Nic nechybí, nic nepřebývá,“ upřesňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea. Šedý obývák překvapí.

FOTO: COLOR DESIGNLátky Élitis, cena k doptání v obchodě

FOTO: KIKA NÁBYTEKPohovka Spider, 180 x 93 x 86 cm, za 4590 Kč

FOTO: TRACHEA Nábytková dvířka s povrchovou úpravou T.acrylic mat šedý Londýn, v ceně od 2530 Kč za 1 m2

Nenechte ji o samotě

Šedá je prima, když má jinou barevnou společnici. „Vítězí spojení s tyrkysovou nebo růžovou,“ uvádí Michaela Szilágyiová. Kromě zmiňovaných sedaček a křesel se často používá na koberce, polštářky a doplňky. Nebojte se ani tapet se šedými ornamenty, novinkou je tapeta s imitací betonu. Nebo stěny odekorujte moderní stěrkou, či je vymalujte. „Nejlepší volbou pro šedou výmalbu je právě obývací pokoj, který vybízí k odpočinku a uklidňuje podvědomí,“ říká Michaela Szilágyiová.

FOTO: À LA MAISONPříklad kombinace šedé na lampě a závěsech s tyrkysovými textiliemi

FOTO: SAPELIDveře Elegant s povrchovou úpravou kamenná dýha, cena od 23 099 Kč

FOTO: LE PATIOKřeslo Venus, Home Spirit, za 39 650 Kč

Vaření v šedé

Módní trend bydlení podporuje šedou také v kuchyni, je k vidění i na nábytku nebo třeba na podlaze. Jen si dejte pozor, aby vás pak kuchyň nadmíru „neuspávala“, když potřebujete vařit. Proto designéři doporučují doplnit šedou limetkově žlutou, často je k vidění i červená (více v článku Červená: Kdy bytu sluší, a kdy se jí vyhnout?). A kdo si netroufne na větší plochu, použije šedou na spotřebičích, závěsných programech a doplňcích, přičemž pěkně působí v lesku i matu.

FOTO: IKEAKuchyňská sestava Metod, cena v závislosti na konkrétní realizaci

FOTO: À LA MAISONZde jsme vybrali lněný ubrus z kolekce Adeline Rose, Lene Bjerre, různé rozměry, cena od 3800 Kč

FOTO: POTTEN & PANNEN – STANĚK, CONCEPT, SENCORNa foto (zleva): kuchyňský robot Kitchen Aid Artisan za 17 290 Kč, ruční šlehač s tyčovým mixérem Kitchen Art za 999 Kč, rychlovarná konvice SWK 1710SS za 399 Kč

A co koupelna?

„Tady se šedá hojně používá na doplňcích, tedy na koupelnovém textilu, hygienických pomůckách, poličkách, závěsných programech… A také na podlaze, kde působí lehce a elegantně,“ vysvětluje Michaela Szilágyiová.


FOTO: KERAMIKA SOUKUPSérie Papier, ABK, obklad 30 x 75 cm, za 1249 Kč/m2

FOTO: RAKOObklady série Senso, například 20 x 60 cm, za 599 Kč/m2

FOTO: KIKA NÁBYTEKKoupelnový program Giro 3, šíře 140 cm, za 35 990 Kč

Jak sami vidíte, šedá se v interiéru hodí všude. A kdyby se vám přece jen zdála trochu smutná, snadno ji osvěžíte barevnými doplňky, které se dají jednoduše obměňovat.

Marta Škardová - http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/interier-a-nabytek/39075-seda-v-interieru-je-trendy-a-vypada-skvele